Motoryzacja Pszczyna Motoryzacja Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Sport

  • 13 stycznia 2007
  • wyświetleń: 3192

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

O Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i planach zwiazanych z tymi imprezami opowiada Jaku Piechocki, pszczyński kierowca rajdowy:

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski


Naszym celem na najbliższy 2007 rok jest przejechanie jak największej ilości rajdów zaliczanych do RSP PZM (Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski). Są to rajdy rozgrywane na normalnych pozamykanych ulicach, gdzie minimalna suma wszystkich odcinków specjalnych wynosi 70 km (KJS około 12 km), natomiast cały rajd ma około 250 km (KJS około 60 km). Jest to już sport bardziej profesjonalny.

Zasada rozgrywania tych rajdów jest podobna jak KJS, tylko że z większym rozmachem. Tak samo jest badanie kontrolne PKC i PKP. Rajdy są rozgrywane w sobotę. Jednakże dla nas jako załogi rajd zaczyna się już w czwartek. W ten dzień dokonujemy trzykrotnego przejazdu każdego odcinka specjalnego w celu jego opisania, oczywiście przy zachowaniu przepisów ruchu drogowego. W piątek następuje cały odbiór administracyjny (badanie kontrolne, wypełnianie formularzy itp.), nieraz także uroczysty start rajdu. W sobotę jest prawdziwe ściganie na odcinkach i wieczorem meta rajdu.

Pomiędzy poszczególnymi sekcjami (etapami) wjeżdżamy do parku serwisowego, gdzie nasz serwis w ciągu określonego czasu musi uporać się z wszystkimi naprawami które wymaga samochód. Określone jest także dokładnie, gdzie można tankować (strefy tankowania) oraz punkty znakowania opon. Chodzi o to oczywiście, aby jak najszybciej przejechać odcinek specjalny, a łączny czas był jak najmniejszy.

Samochody są, podobnie jak w KJS, dzielone według pojemności na grupy. Istnieje jednak jeszcze dodatkowy podział na grupę N oraz A. Grupa N to samochody produkcyjne, w których przeróbki są ograniczone. Grupa A to samochody turystyczne i tu zakres przeróbek jest dość duży. Wszystko musi być zgodne z przepisami i książką homologacyjną samochodu.

Wszystko po zsumowaniu kosztów daje ładną sumę. Dlatego poszukujemy nowych sponsorów z naszego regionu, których chcemy godnie reprezentować na rajdowych trasach. Naszym celem jest uzyskanie licencji międzynarodowej sportu samochodowego (RI), która uprawnia do startów w RSMP (Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski) tzw. 1 liga. Chcemy również osiągnąć jak najlepszy wynik na koniec sezonu. Wiemy, że stać nas na to.

Rajdy w jakich chcemy pojechać to przede wszystkim rajdy rozgrywane w okolicy naszego regionu: Rajd TYSKI-MERA (Tychy, Jankowice, Bieruń), Rajd WISŁY (Wisła), Rajd ZAMKOWY (Będzin). Chcemy pokazać naszych sponsorów na terenie naszego regionu oraz pokazać się naszej publiczności. Rajdów zaliczanych do RSP PZM jest 10 i rozgrywane są na terenie całej Polski. Wszystkie firmy, które mają chęć i czas aby wysłuchać bardziej szczegółowej oferty i w jaki sposób odbywa się taki sponsoring prosimy o kontakt.

J.P.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA