Motoryzacja Pszczyna Motoryzacja Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Sport

  • 3 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 6638

Statuetka Żubra Pszczyńskiego dla Pawła Skupina

Paweł Skupin, legenda pszczyńskiej lekkoatletyki odebrał podczas marcowej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego statuetkę Żubra Pszczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.

Żubr Pszczyński dla Pawła Skupina · fot.


- To dla mnie wielka satysfakcja móc przedstawić sylwetkę Pawła Skupina. Z pewnością jest legendą pszczyńskiej lekkiej atletyki. Na stadionie miejskim, podczas zawodów lekkoatletycznych wszystkich kategorii - od dzieci aż po seniorów - można było przez 60 lat spotkać dwie osoby - nieżyjącego już Jana Larysza, no i oczywiście pana Pawła Skupina - podkreślał wicestarosta Krystian Szostak.

- Bardzo serdecznie dziękuję. Cztery lata temu przestałem uprawiać trenerkę, więc w tej chwili jestem już tylko kibicem. To duże wyróżnienie po czteroletniej przerwie - mówił odbierając statuetkę Paweł Skupin.

Paweł Skupin związany jest z lekką atletyką od 1948 roku i był jednym z inicjatorów założenia sekcji lekkiej atletyki w Pszczynie. Trenowaniem zawodników zajmował się przez ponad 60 lat.

Przez niemal 10 lat szkolił lekkoatletów w Klubie Sportowym "Ziemowit" Lędziny i Kolejarz Katowice. W latach 50. najzdolniejszymi wychowankami Pawła Skupina byli Tadeusz Majsner (biegi średnie, reprezentant Polski juniorów) oraz Jan Kryut (biegi średnie i biegi przez przeszkody, reprezentant Polski).

Żubr Starosty dla Pawła Skupina
Statuetka Żubra Pszczyńskiego dla Pawła Skupina · fot.


Pod jego skrzydłami swoją sportową karierę rozpoczynał również Roland Brehmer, olimpijczyk z 1968 roku w Meksyku. W 1987 r. brąz w wielobojach na Mistrzostwach Polski juniorek zdobyła Katarzyna Grabowska, a w 1996 ten wynik powtórzyła Agnieszka Szczypka. Mając prawie 80 lat doprowadził do medalu Mistrzostw Polski juniorów kolejnych dwóch podopiecznych - Szymona Kamińskiego (srebro w biegu na 800 metrów w hali) oraz Bartłomieja Kempnego (m.in. dwukrotne złoto w rzucie oszczepem).

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA